Ірис, або Касатик (лат. Iris) - рід багаторічних кореневищних рослин родини Касатикових, або Ірисові (Iridaceae). Іриси зустрічаються на всіх континентах. Рід налічує близько 800 видів з найбагатшою різноманітністю форм і відтінків. За це він і отримав свою назву від грец. - веселка.
Ірис Германіка, або ірис бородатий (півники) - багаторічна рослина, дуже популярна у квітникарів. За красою квітки і витонченністю ірис цілком може змагатися з орхідеєю. Кореневище ірису сильно галузиться і складається з чітко розмежованих ділянок - річних приростів. Листя в основному прикореневі, лінійні, розташовані віялоподібно, до 9 штук в кожній ділянці. Квітконоси міцні, висотою від 20 до 150 см, несуть від 1 до 7 квіток. Невибагливий у вирощуванні. Любить сонце і півтінь. Квітки живуть 1-5 днів. Багато ірисів мають приємний аромат.
Сибірські іриси - великий і заслужено популярний клас ірисів. Завдяки своїй красі і витривалості сибірські іриси набувають все більшої популярності. Вони можуть рости на одному місці 12-15 років, а багато сортів практично не вимагають догляду. Вони витривалі, зимостійкі і майже не уражуються хворобами. Найкраще сибірські іриси ростуть в добре освітлених сонцем місцях. Важлива зволоженість ділянки. Сибірські іриси не так вже люблять вологу, як прийнято вважати. На надмірно зволожених грунтах для їх посадки потрібно дренаж. Можуть рости вони і на підвищених сухих місцях, але тоді їх слід часто поливати, особливо під час цвітіння. На відміну від бородатих сибірські іриси вітростійкі. Їх можна садити на відкритих всім вітрам ділянках.
Голландські іриси - світлолюбні рослини, які не переносять надмірного зволоження, тому під посадку необхідно вибрати найбільш освітлену, теплу, захищену від вітру ділянку без застою вологи.
Японські іриси (Iris ensata) мають найбільші серед всіх ірисів квітки з розпростертими частками, що досягають 25 см в діаметрі і живуть протягом трьох днів, а в прохолодну погоду і довше. Вони бувають як 3-пелюстковими, так і 6-пелюстковими і навіть махровими. Звичайний термін цвітіння японських ірисів на Україні - друга половина липня, що значно розширює загальний діапазон цвітіння ірисів в саду.
Ірис сітчастий (Reticulata) - з усіх ірисів самий мініатюрний. Але відрізняється великими квітками і приголомшливо яскравим забарвленням. Цвітуть ці іриси ранньою весною і дуже стійкі до захворювань.
Юнона (Juno) або Ірис бухарський. У природних умовах ці рослини можна зустріти в кам'янистих пустелях Узбекистану, Таджикистану та Афганістану, ростуть також в Північній Африці.
Рослини не високі, 20-40см. Цибулини юнон складаються з 3 - 5 м'ясистих лусок, коріння зазвичай м'ясисті, потовщені, досить крихкі. Листя довгі, зелені, з поздовжніми жолобками, їх ширина приблизно 4 см, а довжина до 20 см. Квіти з'являються у пазухах листків, зазвичай 1 - 2 квітки на квітконосі. Кожна квітка відкрита 3-4 дні. Забарвлення біло-жовте, блідо-бузкове.
У бухарских ірисів дуже короткий період вегетації, вони з'являються в квітні, цвітуть і незабаром наземна частина їх відмирає. Це дуже зручно, так як немає на квітнику повільно засихаючого листя, яке потребує маскування іншими садовими рослинами.
Іриси люблять легкі суглинисті грунти з нейтральною реакцією. Перед посадкою можна внести помірні дози компосту, а потім перекопати ділянку на глибину лопати, добре перемішуючи грунт.
Іриси висаджують у вересні-жовтні.
При посадці цибулину іриса заглублюють на 3 ... 5 см від поверхні грунту (на легких піщаних ділянках допустимо заглиблення 5-7 см). Після посадки ретельно проливають водою. Схема посадки: 5-10 см між рослинами і 40 см між рядами.
Догляд за рослинами полягає в неглибокому розпушуванні грунту, підгодівлі і періодичних поливах (1-2 рази на тиждень).
Перед настанням стійких холодів проводять обрізку листя (на висоті 10-15 см від землі) і вкривають рослини на зиму. Кращий покривний матеріал для ірисів - ялиновий лапник.